İZOLATÖR KAPLAMASI

CHARCOAT IC

izolator-kaplamasi-charcoat-ic

 • Kirlilik flashover’ının önlenmesi için silikon bazlı kaplama
 • Mikron kalınlığında DFT(Kuru Film Tabakası)
 • Mükemmel ark direnci
 • Kirletici katmanlara hızlı hidrofobik transfer
 • Ark sonrası hidrofobikliğin hızlı geri kazanımı
 • Korona deşarjının neden olduğu hasara karşı direnç
 • Cam, seramik ve reçine yüzeylere yapışma
 • Yağa, ozona, çeşitli kimyasallara ve benzinlere dayanıklı
 • Yaşlanmaya dayanıklı
 • % 100 UV dirençli
 • Dış Mekanda Uygulayabilme
 • Toksik Olmayan / Tehlikesiz
 • 5kg’lık Kovalar
 • Minimum Sipariş Miktarı: 5 kova

KATEGORİ: Koruyucu Kaplamalar

MÜKEMMEL HİDROFOBİKLİK

Char Coat IC , CharCoat ve Mace Technologies’in , Witwatersrand Üniversitesi Elektrik Enerjisi Araştırma Grubu işbirliği ile dış mekan yüksek gerilim hatlarında ,kirlilikten oluşan genel parlamanın(flashover) önlenmesi için özel olarak geliştirilmiş, oda sıcaklığında vulkanize edilmiş(RTV), eşsiz bir silikon elastomer formülasyondur.

Char Coat IC’ nin olağanüstü hidrofobikliği , izolatör yüzeylerinde süreklilik arz eden, nemli iletken tabakaların oluşumunu engeller. Bu, genel parlama(flash over) sürecindeki kritik adımlar olan, kaçak akımların akışını sınırlandırır ve böylece kuru bandların ve kısmi deşarjların oluşmasını önler.

Kirli ortamlarda, silikon kauçuğun diğer yalıtım malzemelerine göre üstün performansı kanıtlanmıştır. Silikonu benzersiz kılan şey, elastomer içinde bulunan düşük moleküler ağırlıklı silanların hareketi nedeniyle, yüzeyde biriken kirletici maddelere, suyun itici özelliklerinin kazandırılmasıdır.

Char Coat IC kaplı izolatörler tarafından en zorlu ortamlarda bile sergilenen sabit su geçirmezlik, silikonun ultraviyole radyasyon, ozon ve çoğu kimyasalın neden olduğu bozulmaya karşı doğal direnci ile birleştiğinde, güç arkı hasarıyla mücadele etmek için özel dolguların kullanımı ile birlikte, malzemenin uzun yıllar boyunca gelişmiş sistem güvenilirliği sağlamasına olanak tanır.

mukemmel-hidrofobiklik

Ne anlama geliyor?

İzolatörler (veya diğer yüzeyler) CharCoat IC ile doğru bir şekilde kaplandığında, akım kaçağı olmaz, CharCoat IC, mükemmel hidrofobikliği (hidrofobiklik, görünen odur ki, bir su kütlesi tarafından geri püskürtülen bir molekülün fiziksel özelliği olup (hidrofob olarak bilinir)) nedeniyle kirleticileri uzaklaştırır, izolatör maksimum kapasitesinde çalışacaktır! CharCoat IC, iyi bir bakımla kirleticileri 20 yıla kadar ve daha uzun bir süre boyunca geri püskürtmeye devam edecektir.

korumasiz-izolator

1990’ların başlarında, silikon kauçuğun kirli alanlarda üstün performansı iyi bir şekilde kanıtlanmıştı ve birçok yüksek hat, kompozit uzun çubuklarla yeniden izole ediliyordu. Ancak trafo merkezleri, hernasılsa, bir sorun olarak kaldı. Bu da, 1991 yılında CharCoat IC’ nin bakım maliyetlerini önemli ölçüde düşürmek ve kirlilik genel parlama(flashover)’sını ortadan kaldırmak amacıyla, ortak bir geliştirme projesi olarak formüle edilmesini sağladı.

CharCoat IC, 100 ° ‘den büyük açılarla gelen su damlalarına fevkalade hidrofobik özellik gösterir.Dahası, hızlı bir hidrofobisite geri kazanım oranına sahiptir ve malzemede bulunan düşük moleküler ağırlıktaki  silanların hareketi ile hidrofobik özelliğini, kolaylıkla olası bir kirletici kaplama tabakasına aktarır.

Daha iyi performans ve oda sıcaklığında kontrollü bir kürlenme için, iki komponentli CharCoat IC  malzemesine, uygulamadan önce kaplamanın içine az bir miktarda katalizör dökülür.CharCoat IC’nin kürleme sistemi, oxime çapraz bağlama maddesinden yararlanan diğer malzemelerin aksine, vulkanizasyonun gerçekleşmesi için herhangi bir atmosferik nem gerektirmemektedir, kürlenme değeri nemden bağımsızdır, kürlenme sırasında hiçbir yan ürün açığa çıkmaz ve neredeyse hiç büzülme olmaz (% 0,5 ila% 1 oranlı oksim sistemlerine karşı <% 0,1 ).Raf ömrü de tek bileşenli kauçuklara göre çok daha uzundur.

Kaplama, porselen ve cama bir miktar yapışmasına rağmen, satın alınan diğer ürünlerle birlikte tedarik edilen CharCoat IC Astar ‘ ın, tüm seramik, cam ve reçine malzemeleri üzerine, güçlü ve kalıcı bir yapışma sağlayacak şekilde uygulanması önerilir. Eğer ayrı bir astar kullanılmazsa, yapıştırma ajanı kaplamanın içine dâhil edilmelidir. Bu, elbette, bazı silikonların yerini alır ve dolayısıyla malzeme performansını ve ömrünü olumsuz yönde etkiler. Felsefemiz, astarı gerekli olduğunda sadece izolatör ile kaplama arasındaki arayüze uygulamak ve kauçuk tabakayı gereksiz malzemelerle baş başa bırakmaktır.

Aşınmış ,kaplanmamış ,Kompozit İzolatör – 2 yıldan az – CharCoat bu varlığı kurtarabilirdi.

TESTLER

Ulusal kuruluş (Aslen Eskom), Koeberg İzolatör Kirliliği Test İstasyonunda ,birkaç yıl boyunca kaplama malzemelerinin kapsamlı değerlendirmesini üstlendi. Güney Afrika’nın batı kıyısında yer alan kuruluşta, çeşitli enerjili örnekler, sahanın karakteristik aşırı deniz koşullarına maruz bırakılıyordu.. Fiziksel bozulma, kaçak akım genlikleri ve flashover(genel parlama) oluşumu yakından izlendi. Bu tesiste elde edilen sonuçların bir örneği olarak, Şekil 1, ikisi farklı silikon kauçuk markaları ile kaplanmış ve üçüncüsü kaplanmamış ,üç özdeş izalatör üzerindeki relatif kümülatif kaçak akım akışını göstermektedir. Silikon kauçuğun ,izolatör performansını önemli ölçüde iyileştirdiği ve ayrıca iyileştirmenin kapsamının kullanılan kauçuğun tipine bağlı olduğu açıktır.

Şekil 1: Kaplamalı ve kaplamasız porselen izolatörlerde bir yıllık bir süre boyunca ölçülen birikmiş coulomb amper kaçak akımları.

CharCoat IC ile kaplanmış bir porselen izolatörün ,boyutsal olarak özdeş ancak farklı malzemelerden oluşan birimlere mukayesen performansı, Şekil 2’de gösterilmektedir. Kaplanmış porselen üzerindeki kaçak akımların ,silikon kauçuk kompozit birimden bile önemli ölçüde daha az olduğuna dikkat etmek çekmek isteriz. Bunun nedeni sadece CharCoat IC’nin mükemmel hidrofobikliği ve hidrofobikliği aktarım hızı değil, aynı zamanda kaplama tabakası aracılığıyla seramik alt tabakaya mümkün olan daha verimli termal aktarımdır.

*İlk olarak Insilcote HV2000 olarak test edilmiştir.

Şekil 2: Günün zamanına göre ortalama kaçak akım genlikleri, bir yıllık bir süre boyunca çeşitli malzemelerden aynı izolatörlerde ölçülmüştür.

Broşür indirmek için aşağıdaki resme tıklayın.

Charcoat-IC-broshure